edit2
Lifestyle

Christmas essential

Now we’ve got the most family and charming time in the year. It’s bringing calmness to our lives and hope for a better new year. Since half of November we are surrounding by Christmas stuff and in every shopping centre you can hear at least one festive song. But this actual Christmas spirit is noticeable about 6 of December. When you start to decorate your house, sing carols silently and feel a little bit happier and excited for coming Christmas (even if the weather is terribly unsatisfactory).

Every one of us has a few things that make this time special. So do I and this time I am going to share several things, which are really special for me, with you.

Family

What does it mean? It’s simple during the year, this eleven months I seriously don’t have time for my family. Okay, I talk to them every day for a few minutes but it’s not what I want. So every year in December I try to spent time with my family as much as I can.

Decorations

I can’t imagine a house without Christmas decorations. It doesn’t have to be something so much festive but just a small thing is enough.

In my house I’ve got small Santa Clauses, which are sitting on the window and chimney sill, massive number of lights inside and outside the house, Three red metallic reindeers and three cute and huge festive socks (with Santa on every one).

Baking

Basically every year I become baking master in my house. Cookies, brownies, chocolate, gluten-free, vegan, traditional (which are my favourites). Yeahh… That’s what I do during Christmas time, make myself and my family a glass balls… But I love it (baking of course)

Chocolate

In every form, as a hot drink, in a cake, pudding, LINDTH, which is consuming quickly. In a year I try not to eat so much chocolate (or I eat the dark one) so during December I always enjoy every kind of chocolate.

There are my few things that makes Christmas so special and I would love to know what are your? Write it down in the comments!

PhiloCaro xoxo

edit

edit6


 

Mamy najbardziej rodzinny i urokliwy czas w roku, który wnosi do naszych żyć zmiany oraz nadzieję na nowy, lepszy rok. Od połowy listopada jesteśmy otoczeni świątecznymi rzeczami, a w sklepach można usłyszeć przeplatające się świąteczne piosenki. Jednak ten już konkretny świąteczny duch jest odczuwalny około szóstego grudnia, gdy zaczynasz przystrajać swój dom, pod nosem nucisz kolędy i czujesz się szczęśliwszy i podekscytowany, ponieważ święta tuż, tuż (nawet jeśli pogoda jest niezadowalająca).

Każdy z nas ma kilka rzeczy, które sprawiają, że ten czas w roku jest specjalny. Nie jestem wyjątkiem, dlatego chciałabym podzielić się z wami kilkoma rzeczami, które sprawiają, ze święta są dla mnie wyjątkowe.

Rodzina

Co to znaczy? To proste podczas roku, tych jedenastu miesięcy nie mam za dużo czasu , który przeznaczam dla rodziny. Rozmawiam z nimi codziennie po kilka minut ale to nie jest to. Dlatego podczas świąt staram się spędzić z nimi jak najwięcej czasu.

Dekoracje

Nie wyobrażam sobie nie ustrojonego domu na święta. Nie musi to być wielka ilość dekoracji ale jakaś drobnostka robi różnice.

W moim domu zawsze jest jakiś świąteczny akcent, w tym roku są to mikołaje, które siedzą na parapecie przy oknie i kominku, duża ilość światełek na dworze i w środku, czerwone, metalowe renifery oraz duże skarpety z mikołajami.

Pieczenie

Co roku w tym okresie staję się piekarzem/cukiernikiem w moim domu. Ciasteczka, brownie, czekoladowe, bezglutenowe, wegańskie, tradycyjne (moje ulubione). Taaak… To właśnie robię w święta sprawiam, że ja wraz z moją rodzinką stajemy się bombeczkami ale uwielbiam to (pieczenie oczywiście)!

Czekolada

W każdej postaci, jako ciepły napój, batonik, w cieście, jako pudding, LINDTH moja ostatnia miłość. Podczas całego roku staram się nie jeść dużo czekolady (czasami gorzką), więc gdy przychodzi grudzień rozkoszuję się każdą czekoladą.

 

Te rzeczy sprawiają, że święta są dla mnie wyjątkowe i z przyjemnością dowiedziałabym co dla was jest szczególnie ważne w tym czasie. Napiszcie w komentarzach!

PhiloCaro xoxo

edit2

edit4

edit

 

  • Fannumber1

    Mi radość sprawia każdy Twoj kolejny post i moi przyjaciele, dla których wlasnie w grudniu staram się być bardziej obecna, niż w pozostałych, zapracowanych miesiącach.
    Pozdrawiam
    Xoxo Fannumber1